Blog

 


 

Wypełnianie i usuwanie zmarszczek

Botoks i Kwas hialuronowy właściwości, zastosowane i różnice

Toksyna botulinowa (botox) i kwas hialuronowy to dwie najbardziej rozpoznawalne obecnie substancje wykorzystywane w zabiegach odmładzających. Jakie są różnice między nimi? Zabiegi z użyciem której substancji będą bardziej efektywne?

Botoks czy kwas hialuronowy co wybrać?

W dzisiejszych czasach na każdym kroku jesteśmy zarzucani wizerunkami znanych osób o nieskazitelnej skórze. Zastanawiamy się: „jak to możliwe?”. Może być to zasługa genów i odpowiedniej pielęgnacji, jednak często taki wygląd skóry osoby te zawdzięczają zabiegom aplikacji kwasu hialuronowego oraz toksyny botulinowej, pospolicie znanej jako botoks.

Te dwie substancje potrafią być zbawienne dla skóry pokrytej zmarszczkami i bruzdami, wymagającej rewitalizacji i odświeżenia. Jeśli decyzja o poddaniu się zabiegowi odmładzającemu została podjęta, pozostaje tylko wybór odpowiedniego preparatu.

Kwas hialuronowy a botox? Jakie są między nimi różnice?

Różnice w zastosowaniu jak i rezultatach po aplikacji obydwu preparatów są znaczące. Dotyczą również konsystencji oraz mechanizmu działania. Najważniejszą różnicą między nimi jest przede wszystkim sposób działania, a co za tym idzie efekty, jakie możemy uzyskać z ich zastosowaniem.

Kwas hialuronowy jest powszechnie nazywany "eliksirem młodości" z powodu szerokiego zastosowania w medycynie estetycznej. Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Codziennie około 30 procent kwasu hialuronowego, obecnego w naturalny sposób w organizmie, ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszej skórze, jednak wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degeneracji tkanek, w których się znajduje. Dlatego coraz częściej uzupełnia się jego niedobory np poprzez zabiegi medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest do modelowania twarzy jak również sylwetki. Pełni rolę wypełniacza wgłębień i bruzd skórnych (bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek wokół ust i między brwiami), przez co możemy zmniejszyć ich widoczność i wyraźnie odmłodzić twarz. Substancja ta sprawdza się idealnie w niwelowaniu utrwalonych zmarszczek, niezależnych od mimiki twarzy. Stosowany jest także w medycynie w celu leczeniu wielu chorób, m.in. nowotworowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób wątroby i oczu.

Toksyna botulinowa (botoks) z kolei to substancja „wygłądzająca” nie wypełniająca i jest wykorzystywana w przypadku zmarszczek powstających na skutek dynamicznej pracy mięśni tzw zmarszczek mimicznych, do których zalicza się bruzdy poziome i pionowe czoła oraz kurze łapki. Jej działanie opiera się na hamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, w wyniku czego mięśnie mimiczne twarzy, odpowiedzialne za powstawanie tego rodzaju zmarszczek, są blokowane.

Oprócz wygładzania, toksyna botulinowa (botox) sprawdza się przy leczeniu nadpotliwości, głównie skóry pach, dłoni czy stóp. Wstrzyknięta w skórę substancja skutecznie blokuje impulsy nerwowe pobudzające gruczoły potowe do pracy, co w rezultacie ogranicza potliwość.

W przypadku utrwalonych i bardzo głębokich zmarszczek sam botoks może okazać się niewystarczający, dlatego stosuje się również połączone terapie kwasem hialuronowym oraz toksyną botulinową. Aplikacja preparatów odbywa się w określonych odstępach czasu. Jest to skuteczne rozwiązanie w walce z mocno utrwalonymi zagłębieniami.

Wybór preparatu jak i sama decyzja o jego zastosowaniu powinna zostać podjęta na podstawie konsultacji ze specjalistą, który ma doświadczenie i uprawnienia by wykonywać tego typu zabiegi. Powikłania bowiem po aplikacji takich substancji przez niedoświadczoną osobę mogą być bardzo poważne i kosztowne.

Sprawdź nasz nowoczesny system do aplikacji kwasu hialuronowego i botoxu Vitalinjector2

Powrót

 

Zobacz pozostałe